Jak zostać testerem w 2021, cz. 3 – strategia i przygotowanie CV

Po przeczytaniu poprzednich wpisów z tej serii wiesz już, że nie ma jednego słusznego sposobu na znalezienie pierwszej pracy w IT. Wiesz też, które umiejętności oraz na jakim poziomie musisz opanować, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Szansa na Twoje powodzenie ma jeszcze jedną zmienną, którą musisz nauczyć się operować. Jest to Twoje CV oraz przemyślana strategia aplikowania na oferty.

PODSTAWY I OCZYWISTOŚCI

Musisz mieć świadomość, że Twoje CV jest jednym z wielu i najpierw musi przejść przez pierwsze sito. Bardzo prawdobopodne, że przez tę pierwszą fazę nie przejdzie nieschludne, nieczytelne i zbyt długie CV. W dalszej kolejności będą to CV z błędami oraz bez klauzuli wyrażającej zgodę na rekrutację. W przypadku braku klauzuli możesz liczyć na dobre serce rekrutera i to, że mimo wszystko napisze do Ciebie maila z prośbą o przesłanie kompletnego CV, natomiast w przypadku ogromu kandydatów do pierwszej pracy jako tester, liczyłbym się ze zmarnowaniem szansy – radzę więc zwracać na to uwagę.

KILKA OGÓLNYCH TIPÓW NA POCZĄTEK
  1. Wysyłaj CV w formacie .pdf i nazwij plik inaczej niż cv.pdf, np. imie_nazwisko_cv.pdf.
  2. Dostosuj CV do rozmiaru A4. Rekruterzy często je drukują, więc upewnij się, że nic się nie rozjedzie i że wszystko będzie czytelne na papierze.
  3. Zdjęcie nie jest obowiązkowe, ale według mnie osoba z sympatyczną aparycją plusuje. Jeśli nie masz z tym problemu, to umieść je. Nie musisz pozować w oficjalnym stroju.
  4. Nie musisz umieszczać swojego adresu zamieszkania, a tym bardziej numeru PESEL.
  5. Do danych kontaktowych dodaj link do Twojego profilu na LinkedIn. Zabdaj też o to, żeby ustalić indywidualny link do profilu bez automatycznie generowanych numerów na końcu, np. linkedin.com.in/staciwa zamiast …staciwa-65432f656.
  6. Używaj dat w formacie miesiąc-rok. Uwierz mi, wtedy najłatwiej policzyć w pamięci okres czasu. Przekonałem się o tym podczas jednej rekrutacji. Osoba z HR źle obliczyła okres mojego zatrudnienia w jednej z firm i zapytała niemiłym głosem dlaczego w tej firmie pracowałem tylko 4 miesiące…
Dużo więcej przydatnych porad znajdziesz w nagraniu live’a sprzed kilku dni pt. “Testerski przegląd CV #1”.
A CO ZE STRATEGIĄ?

Moja rada dla Ciebie jest bardzo prosta – nie pal swoich szans aplikując od razu na wszystkie oferty. 

Dlaczego?

Umówmy się – nasze pierwsze CV często jest tragiczne. Jest w nim wymienionych masa umiejętności, o których tylko usłyszeliśmy, że są przydatne. W dodatku im mniej wiemy, tym mamy większą tendencję do przeceniania swojej wiedzy. Później można spotkać takie kwiatki jak SQL 4/5 u kandydata, który ledwo co umie napisać SELECTA.
Jeśli wyślesz takie CV do wszystkich firm w okolicy, to albo nie zostaniesz zaproszony na żadną rozmowę, albo zostaniesz tak srogo poniżony swoją wiedzą z SQL’a na poziomie 4/5, że minie duużo czasu nim będziesz mógł spokojnie aplikować do tej firmy ponownie (o ile ci, którzy Cię rekrutowali odejdą z firmy lub o Tobie zapomną).

Moja sugestia jest bardzo prosta i działa w 100%.

Na początek wyślij jedno, dwa, góra trzy CV, żeby zorientować się czy istnieje jakieś zainteresowanie Twoją osobą. W międzyczasie, z dnia na dzień czyń przygotowania do pierwszej rozmowy, szukaj informacji w internecie, w grupach testerskich i przede wszystkim szlifuj umiejętności z poprzedniego wpisu. Poprawiaj swoje CV przed każdym kolejnym aplikowaniem na ofertę. Możesz nawet wysłać je mi na maila (testerski.kontakt@gmail.com). Omówię je na jednym z kolejnych live’ów na YouTube. Po n-tym razie w końcu coś zaskoczy i uda Ci się znaleźć pierwszą pracę w IT.

W całej swojej dotychczasowej karierze wysłałem około 100 CV, a ofert było z tego może raptem 15. Pamiętaj o tym i nie zniechęcaj się po kilku próbach – niektóre firmy po prostu szukają kogoś innego. 

Na koniec zapamiętaj jedną rzecz: w świecie IT jesteś zupą pomidorową – jednym się spodobasz z makaronem, innym z ryżem, a niektórym wcale.

Zapraszam Cię wkrótce do kolejnego wpisu, a tymczasem zachęcam do dołączenia do mojej grupy na FB, subskrybcji mojego kanału na YT, zaproszenia mnie do kontaktów na LinkedIn oraz do zapisania w ulubionych adresu tego bloga. Wtedy nic Cię nie ominie i zawsze będziesz na bieżąco.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil

Ta metafora z zupą pomidorową bardzo mi się spodobała.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x