Jak zostać testerem w 2021, cz. 2 – umiejętności potrzebne na start

W poprzednim wpisie przedstawiłem Ci dwa sposoby startu w branży IT. Wiesz już zatem, że nie jest to trudne pod warunkiem opanowania kilku kluczowych umiejętności. Dziś właśnie o nich – umiejętnościach potrzebnych na start.

Jest jedna rzecz, o której możesz nie wiedzieć – chociaż jeśli tak jest, to bardzo źle – firmy produkują oprogramowanie różnego typu i w różnych technologiach. Mogą to być np. aplikacje desktopowe, mobilne lub webowe – z tymi ostatnimi miałem najwięcej do czynienia, dlatego zestaw umiejętności, które wymienię będzie najbardziej odpowiadał projektom webowym. Nie będę się skupiał na technologiach, bo ma to na tym etapie małe znaczenie.

TEORIA TESTOWANIA

Zapewne znany Ci jest syllabus ISTQB. Na pamięć potrafisz recytować definicje wartości brzegowych i klas równoważności. A poziomy i typy testów? Obudzona/-y w środku nocy oczywiście wyrecytujesz. Ale najprawdopodobniej, jak dostaniesz do przetestowania na rozmowie rekrutacyjnej okienko, takie jak to poniżej, wyłożysz się. Nie chcę generalizować, ale ponad połowa kandydatów na testerów, których rekrutowałem nie poradziła sobie satysfakcjonująco z tak prostym zadaniem, jak przetestowanie aplikacji okienkowej narysowanej w paint’cie (to do nich zwracam się teraz w myślach).

zadanie

Uwierz mi, takie zadanie weryfikuje Twoje umiejętności testowania lepiej niż egzamin ISTQB.
Już po kilku minutach spędzonych nad tego typu zadaniem, rekrutujący wie czy masz choć trochę pojęcia o tym co robisz. Wiele osób nawet nie pyta o specyfikację, tylko po prostu zaczyna “testować”. A co jeśli ta aplikacja dzieli liczby z zakresu -20 do 20? A co jeśli ona w ogóle nie dzieli liczb, tylko je mnoży? Nie przetestujesz tego dobrze, dopóki nie będziesz tego wiedzieć. Oczywiście w takim zadaniu nie musisz wskazać wszystkich błędów i metod, którymi to przetestujesz.

Po prostu pokaż, że myślisz i że nie jesteś oślepiony suchą teorią z syllabusa!

Dlatego, żeby nie rozwodzić się nad dopiero pierwszą umiejętnością na liście zbyt długo, jako zadanie dla ochotnika proszę Cię o napisanie do mnie lub w komentarzu – co według Ciebie jest tutaj nie tak oraz jak według Ciebie należy przetestować tę “aplikację”? Specyfikacja: Aplikacja dzieli liczby rzeczywiste z zakresu -20 do 20. Czekam na komentarz lub mail (testerski.kontakt@gmail.com). Omówię najciekawsze odpowiedzi w formie filmu na YT.

BAZY DANYCH I SQL

UWAGA: SELECT * FROM [DB] WHERE [X] = ‘Y’ ORDER BY DESC to nie jest znajomość SQL’a!
Mam wrażenie, że właśnie na tym kończą się umiejętności wielu osób twierdzących, że znają SQL’a. Niektórzy zapewniają w swoim CV, że to około 3/5 gwiazek. Przecież to jest skandal! Świadczy to o niewiedzy i braku elementarnego przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. 

Według mnie każdy kandydat na testera powinien przede wszystkim wiedzieć co to jest baza danych, jak jest zbudowana, co to jest tabela i kolumna, klucz główny i obcy, jakie relacje mogą zachodzić w bazie. Powinien również bez problemu wskazać podstawową relację zachodzącą między tymi tabelami:

db

Jeśli tego nie potrafisz, to nie możesz pod żadnym pozorem stwierdzić, że wiesz coś o bazach danych. 

Jeśli natomiast masz taką wiedzę, to możesz z czystym sumieniem zacząć naukę SQL’a.
Możesz to zrobić tutaj: https://www.w3schools.com/sql. Do pracy na stanowisku testera nie będzie Ci potrzebne wszystko co tam jest, najprawdopodobniej “HAVING” to ostatni temat na liście, z którym będziesz miał/-a do czynienia przez kilka pierwszych lat kariery (jeśli w ogóle).

Naprawdę polecam Ci zapoznać się ze wszystkim włącznie z “HAVING” – nauczenie się tego nie powinno zająć Ci dużo czasu, ale koniecznie musisz wykonywać przykłady ze strony – nie wszystko na raz, ale regularnie po trochu.

Nie wiem jak długo będę to powtarzał, ale według mnie kadnydat (na stanowisko, na które wymagana jest znajomość SQL’a), który opanuje tę wiedzę, z miejsca trafia do lepszej połowy kandydatów – szczerze w to wierzę, głównie przez moje doświadczenia z testerami, których rekrutowałem.

PODSTAWY API ORAZ HTTP

W przypadku API oraz znajomości podstaw protokołu HTTP kandydaci wykazują się jeszcze większą niewiedzą w stosunku do tego co piszą w CV.

W ich CV często można przeczytać, że umieją testować API w Postmanie. Wypadałoby się więc zapytać jakie API testował kandydat, których requestów używał najczęściej, w jakim formacie je wysyłal, jakie otrzymywał kody odpowiedzi, czy tworzył lub używał zmiennych, aż w końcu którego requesta użyłby do pobrania authorization tokena – na tym etapie absolutnie nie ma potrzeby, żeby wiedzieć dokładnie co to jest authorization token, ALE jeśli słowo pobrać nie kojarzy Ci się od razu z GET, tylko kombinujesz, że może to być POST lub PUT, to znowu świadczy to o niezrozumieniu tematu i pobieżnym nauczeniu się na pamięć jakie istnieją metody HTTP. 

Uważaj na takie rzeczy, bo może się zdażyć, że rekrutujący włączy Ci Postmana na swoim komputerze i poprosi Cię o sprawdzenie konkretnej danej znajdującej się w body, a Ty zdębiejesz i okaże się, że nawet nie raczyłaś/-łeś nigdy włączyć Postmana u siebie na komputerze, bo przecież na Udemy wszystko wydawało się banalnie proste… 

 

TO WSZYSTKO?

Może się zdziwisz, ale posiadanie wyżej wymienionych umiejętności na dobrym podstawowym poziomie całkowicie wystaczy na początek Twojej kariery testerskiej. Wiedza z tego zakresu pozwoli Ci spojrzeć na aplikację webową w zupełnie inny sposób, a dzięki temu będziesz w stanie myśleć abstrakcyjnie – właśnie tak czasami trzeba myśleć w IT, bo jest to świat, w którym mnóstwo rzeczy dzieje się, mimo że ich nie widać.

Nie poruszyłem tu kwestii automatyzacji i tego jak od razu zacząć karierę jako tester automatyzujący, natomiast zajmę się tym dokładnie w jednym z kolejnych wpisów. Tymczasem polecam Ci zweryfikować swoją wiedzę poprzez rozwiązanie prostego zadania testerskiego oraz zmienić podejście do kilku kwestii jeżeli posiadasz te negatywne cechy kandydata, o których napisałem. Mam nadzieję, że takie szczere podejście zmotywuje Cię trochę do lepszego przygotowywania się na rozmowy kwalifikacyjne.

Zapraszam Cię wkrótce do kolejnego wpisu, czyli trzeciej części pt. “Jak zostać testerem w 2021“, w którym skupię się na tworzeniu CV i planowaniu strategii aplikowania do firm na stanowisko QA.

Zachęcam Cię do dołączenia do mojej grupy na FB, subskrybcji mojego kanału na YT, zaproszenia mnie do kontaktów na LinkedIn oraz do zapisania w ulubionych adresu tego bloga. Wtedy nic Cię nie ominie i zawsze będziesz na bieżąco.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ratownik

Damian, nie obraź się ale moim zdaniem nie zdobędziesz dużej liczby odbiorców jeśli będziesz odgrzewał kotlety. Każdy kumaty kto chce zostać testerem na pewno w kilku miejscach przeczytał jak zostać testerem i co potrzeba znać. Pisanie kolejnej indywidualnej historii która nijak ma się do obecnych czasów wg mnie jest bez sensu i nudne. Zacząłeś wrzucać jakieś pytania, fajnie ale szkoda że bez odpowiedzi. Bo tego nie ma w sieci albo jest w małej ilości. Omawianie praktycznych przykładów (np tego okienka) jest dużo ciekawsze i bardziej przydatne niż odgrzewanie kotleta w postaci “jak zostałem testerem”, ” jakie umiejętności” a w kolejnym artykule pewnie planujesz (zgaduje) napisać, że trzeba albo powinniśmy znać Jire i Postmana co też jest w wielu miejscach napisane…

Karola

Jak dla mnie taki podstawowy przepis to Teoria testowania+SQL+Python(lub inny język programowania)+Frontend dodatkowo Repozytorium i SDLC. To takie MUST HAVE. Oczywiście im więcej składników w tym przepisie tym lepiej.

KrzysztofB

nie jestem testerem ale tak z ciekawości zahaczę o zadanie
co bym przetestował/o co zapytał

 • jak się to okno zamyka, jeśli to modal. nic tak nie wkurza jak brak zamykania przez Esc
 • co ma być liczone przy pustych polach
 • literówki w etykietach
 • prompty w editach (“textbox???”) chyba powinno być liczba lub liczba -20 do 20 w wejściowych
 • dlaczego pola nie nazywają się po polsku dzielna, dzielnik i wynik lub iloraz?
 • co ma się wyświetlać gdy dzielnik jest zerem
 • dlaczego wynik jest textboxem a nie labelką, czy ma liczyć też w drugą stronę?
 • czy wynik dzielenia ma być całkowitoliczbowy, czy zmiennoprzecinkowy? z jaką dokładnością i separatorem cyfr dziesiętnych?
KrzysztofB

i jeszcze dodam..

 • czy liczenie ma być wykonywane w trakcie pisania, czy np po opuszczeniu pola/naciśnięciu Enter
KrzysztofB

I kolejne.. sprawdzić wygląd tego okna

 • na ekranach z różnym skalowaniem czcionek
 • czy dialog ma stały rozmiar, czy można go zmieniać i jak się zachowa
 • jak działa przechodzenie po polach tabem ( kolejność)
 • czy kliknięcie w etykietę przenosi do właściwego textboxa
blimek

Hej
Wyjaśnisz o co chodzi z testowaniem tego okna.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x