Jak zostać testerem w 2021, cz. 1 – dwa sposoby startu w branży IT

W poprzednim wpisie opowiedziałem Ci swoją historię tego jak zostałem testerem.
Ten wpis jest natomiast omówieniem sposobów na zdobycie pierwszego doświadczenia w branży IT w 2021 roku.

Sposobów jest kilka, ale opiszę tutaj dwa. Jeden z nich, w zależności od Twojej sytuacji i możliwości, będzie bardziej pasującym do Ciebie.

SPOSÓB NR 1 – MÓJ – STANDARD

Nie znasz dobrze żadnej branży, ale nie masz problemu, żeby przygotować się do rekrutacji pod kątem technicznym. Będzie to wymagało zdobycia kilku koniecznych umiejętności związanych z testowaniem oprogramowania. O tym, co to za umiejętności przeczytasz w drugiej części wpisu.

Plusy tego podejścia:

+ Brak konkretnej branży nie ogranicza liczby firm, do których możesz aplikować. Możesz wysłać CV do każdej firmy w Twoim mieście (a w dobie pracy zdalnej – nawet w całym kraju), co znacząco zwiększa szanse, że ktoś Cię zauważy.

+ Nie związjując się z żadną branżą możesz w perspektywie czasu pracować w projektach dla wielu z nich. Da Ci to szerokie spojrzenie na całą branżę IT oraz na możliwości jakie w niej są.

“Trudności”:

W dobie tak szybko rosnącej konkurencji na rynku juniorów, Twoja wiedza techniczna nie może opierać się tylko na kilku tutorialach, po których obejrzeniu wydaje Ci się, że coś umiesz. Do każdej nauczonej rzeczy musisz wykonać co najmniej kilka przykładów lub zadań. Dopiero po ich poprawnym rozwiązaniu możesz twierdzić, że umiesz to coś na podstawowym poziomie.

Nazwałem to “trudnościami”, bo mało osób przygotowuje się do rekrutacji jak należy – nie traktują tego procesu poważnie wymieniając umiejętności, których nie posiadają i marnują czas  osób zaangażowanych w ich rekturację przez wyznawanie podejścia “uda się, albo nie uda się” zamiast solidnego przygotowania się. Nie można w tym przypadku mówić o minusach, bo to żadne minusy tylko podstawowe wymagania. To czysty must have, żeby pracować jako tester. Im wcześniej to sobie uświadomisz, tym lepiej dla Ciebie. 

SPOSÓB 2 – GŁÓWNIE DLA CHCĄCYCH SIĘ PRZEBRANŻOWIĆ

Jesteś specjalistą lub dobrze znasz choć jedną branżę, dla której produkowane jest oprogramowanie. Masz małą wiedzę techniczną, ale Twoim atutem na starcie jest znajomość branży. Mniejsza wiedza techniczna zostanie Ci wybaczona, ale tylko na początku. Koniec końców i tak się bez niej nie obędziesz, ale chociaż masz trochę więcej czasu na naukę – i to już w pracy – tam nauczysz się wszystkiego bardzo szybko.

Plusy tego podejścia:

+ Wiele branż musiało w ostatnim czasie dostosować się do warunków panujących na świecie z wiadomego powodu jeszcze szybciej niż w ustalonych wcześniej planach. To dostosowanie ma silny związek z informatyzacją, a co za tym idzie – potrzebą stworzenia systemów informatycznych dla wielu branż. To rodzi możliwości dla specjalistów z konkretnej branży, których przewagą na początku może być jej znajomość (taki tester jest w stanie wymyślić przypadki testowe o dużo większym stopniu skomplikowania i znaczeniu biznesowym niż tester, który dopiero poznaje ten biznes).

Reasumując: Jest to sposób na wbicie się do IT będąc słabszym technicznie, ale pod warunkiem znajomości jakiejś branży.

Żeby nie być gołosłownym, kilka przykładów:
  • pracujesz w restauracji, hotelu, barze, kinie itd., bardzo prawdopodobne, że obsługujesz  POS-a. A jeśli jesteś tam menagerem, to zapewne obsługujesz program do zarządzania magazynem, towarami, zamówieniami, itd. – takie rzeczy robi m.in. LSI Software, ale też kilka innych firm w kraju.
  • znasz się na kredytach/ratingu, windykacji lub ubezpieczeniach – VSoft i wiele innych,
  • pracujesz na magazynie lub nim zarządzasz, pracujesz jako kurier – DataConsult (logistyka to hardcore… Mało który tester ogarnie program typu WMS w pół roku),
  • znasz branżę finansową / FinTech – Ailleron i wiele innych

I wiele, wiele inych… O wielu branżach z pewnością nawet nie pomyślałem, a być może właśnie w takiej pracujesz. Wystarczy dobrze określić na czym się znasz i poszukać firmy, która się tym zajmuje. Później musisz już tylko wykazać, że możesz wnieść swoją wiedzą i doświadczeniem nowe spojrzenie na testowanie ich produktu.

Wnioski

Jeśli miałabyś/miałbyś wynieść z tego wpisu jedną rzecz, to niech będzie to uświadomienie sobie, że do osiągnięcia określonego celu nie prowadzi tylko jedna, utarta ścieżka. Konkurencja nie śpi, więc szukaj różnych możliwości i wykorzystuj je w odpowiednim czasie. Jeśli nie wiesz co mam na myśli, pisząc “w odpowiednim czasie”, to wróć do mojego poprzedniego wpisu – tam jest to wyraźnie napisane.

Zapraszam Cię wkrótce do kolejnego wpisu, czyli drugiej części pt. “Jak zostać testerem w 2021“, w którym skupię się na koniecznych do dostania pierwszej pracy umiejętnościach.

Zachęcam Cię do dołączenia do mojej grupy na FB, subskrybcji mojego kanału na YT, zaproszenia mnie do kontaktów na LinkedIn oraz do zapisania w ulubionych adresu tego bloga. Wtedy nic Cię nie ominie i zawsze będziesz na bieżąco.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x